Sıfır Kilometre Araçlarda Rodaj Süresi

Sıfır Kilometre Araçlarda Rodaj Süresi

Sıfır Kilometre Yeni Araçlarda Rodaj Süresi, Rodaj Süresi Nedir, Araçlar Rodaj Süresi Boyunca Nasıl Kullanılmalı, Araçlarda Rodaj Suresi Sonunda Yapılan Bakımlar.

Rodaj Trafiğe Yeni Çıkan 0 Km Araçların Veya Motoru Yenilenen Araçların İlk Kullanım Dönemidir.

Araçlar Rodaj Süresi Boyunca Normal Hızla Kullanılmalı, Aşırı Hız, Ani Duruş Ve Kalkış Ve Hep Aynı Vitesle Sürüş Yapılmamalıdır. Rodaj Süresi Sonunda Genel Bir Bakım Ve Kontrol Yapılır.

Aracın Gelecekteki Performansı İçin Rodaj Süresi Alıştırılması Sürecinde Tam Gaz Vermekten Kaçınılmalıdır. Rodaj Süresi Boyunca Yeni Motor Zorlanmamalı, Gaz Pedalına Mümkün Olduğu Kadar Yavaş Basılmalı, Düşük Devirlerde Gaza Fazla Yüklenilmemeli, Sert Fren Yapmaktan Kaçınılmalı, Vaktinden Önce Vites Küçültme Ve Büyütmeden Kaçınılmalıdır. Yokuş Aşağı Düşük Vites Ve Yüksek Devirden Kaçınılmalı, Fren Ve Debriyaj Mümkün Olduğu Kadar Yumuşak Kullanılmalıdır.

Rodaj Süresi Sonu Bakımı:
Motor Yağı Ve Yağ Filtresi Değiştirilir. (Yeni Araçlarda Yapılmıyor)
Soğutma Sistemi Suyu Kontrol Edilir.
Akü Kontrol Edilir.
Ön Düzen Ayarları Kontrol Edilir.
Araçların Fazla Yakıt Tüketme Sebepleri
Motorun Hararet Yapma Sebepleri
Sürücüsüz Otomobiller
Acemi Sürücüler İçin Park Etmenin Püf Noktaları

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Araçlarda Marş Sistemi Çalışma Prensibi
Araçlarda Marş Sistemi Çalışma Prensibi

Araçlarda Marş Sistemi Çalışma Prensibi Araçlarda Marş Sistemi Nasıl Çalışır? Marş Sisteminin Parçaları, Marş Basmayan Araçlarda Vurdurma Nasıl Yapılır, Marş...

Benzinli Motorların Çalışma Prensipleri
Benzinli Motorların Çalışma Prensipleri

Benzinli Motorların Çalışma Prensipleri Benzinli Motorlar Nasıl Çalışır, Benzinli Motorlarda Ateşleme Sistemi, Benzinli Motorlarda Yakıt Sistemi, Benzinli Motorlarda Yağlama Sistemi....

Kapat