Kış Lastiği Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış Lastiği Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç Kış Lastiği Nasıl Seçilir, Kış Lastiklerinin Özelikleri Nelerdir, Yaz Ve Kış Lastikleri Arasındaki Farklar, Kış Lastiği Ne Zaman Takılmalı, Otomobillerde Kış Lastiği Takılı Olmasının Avantajları Nelerdir.

Araç Kış Lastiği Seçimi
Bir yandan karayollarının standartları yükselmekte, diğer yandan motorlu araç teknolojisi gelişmektedir. Bu paralelde trafik güvenliğini sağlamak, daha önem kazanmaya başlamıştır. Trafik güvenliğinin sağlanmasında ise lastikler son derece önemlidir. Araç lastiklerinin, yolların karlı, buzlu, kuru veya ıslak olması durumuna göre, güvenli bir sürüş imkanı sağlaması gerekmektedir.

Araç lastiklerinin hammaddesi kauçuktur. Bugünkü anlamda lastiğin bulunuşu 1830’lu yıllarda olmuştur. İlk lastik fabrikası ise 1870 yılında kurulmuştur. Kauçuk en çok lastik üretiminde kullanılmaktadır.
Lastik, aracın tüm teknik özelliklerini yola aktaran bağlantı parçasıdır. Aracın ilk hareketini, hızlanmasını ve durmasını sağlayan lastiklerdir.

Bir lastikten beklenen beş temel performans şunlardır:
• Az ısınmalıdır
• Enlemesine güçlere karşı dirençli olmalıdır
• Boylamasına güçlere karşı dirençli olmalıdır
• Kaymaya karşı dirençli olmalıdır
• Aşındırıcı yola karşı dirençli olmalıdır.

Araç Kış Lastiği Seçiminde Dikkat Edilmesi GerekenlerLastiğin performansını zorlayan nedenler ise şunlardır:
• İşe ve araca uygun olmayan lastik seçimi
• Yüksek hız
• Aşırı yük ve yükleme şekli
• İklim koşulları
• Bozuk yol yüzeyi
• Sürücü alışkanlıkları

Neden kış lastiği kullanılmalı?
İklim koşullarına göre, dolayısıyla kış koşullarında havalar soğuduğunda lastikler sertleşir ve bu durum lastiklerin yola tutunmasını güçleştirir. Özellikle karlı havalarda güvenli bir sürüş için önlem almak gerekir. Bu önlemler şunlardır:
• Kış (kar) lastiği kullanmak
• Çivili lastik kullanmak
• Kar çorabı, paleti ve benzeri kullanmak
• Kar (patinaj) zinciri kullanmak

Kış Lastiği Ne Zaman TakılmalıKışın, soğuk, karlı, kaygan ve buzlu yollarda daha güvenli sürüş sağlayan lastiklere kış lastiği veya kar lastiği denir. Aslında kar lastiği demek yanlış bir ifadedir ama genelde pazarlama tekniği açısından kar lastiği olarak ifade edilmektedir. Kış lastikleri, frenleme özelliği yanında çekiş özelliği de yükseltilmiş lastiklerdir.

Kış lastiklerinin özellikleri
Kış koşullarında yumuşak lastikler yola daha iyi tutunurlar. Bu lastikler, özel hammadde ve yüksek silika oranı ile üretilirler ve bu sayede yedi derecenin altında hava sıcaklıklarında dahi, yumuşak ve dayanıklı olurlar. Aynı zamanda sırt yapıları damarlıdır ve dişleri derindir. Bu şekilde erimiş karlı ve çamurlu suyu tutmazlar. sifirarabakampanyalari.org

Sporsorlu Bağlantılar

Ayrıca kış lastiklerinin soğuk ve karlı kış koşullarında fren mesafeleri, yaz lastiklerine göre daha kısadır. Keza daha iyi çekiş gücüne sahiptir.
Yapılan bir incelemede, aynı özelliğe sahip iki araç kullanılmış ve ortalama 45 km hız, eksi 9.5 derece sıcaklık ve yüzde 4 eğimde yaz ve kış lastikleri test edilmiştir. Yaz lastikleri takılı araç 63 metrede, kış lastiği takılı araç ise 12 metrede durmuştur. Zincirli yaz lastikleri takılı araç ise 31 metrede durmuştur.

Kış lastiği seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Kış lastikleri alınırken, marka özelliklerine dikkat etmek gerekir. Genel olarak kış lastikleri, M+S ve üç tepeli kar kristali ile birlikte markalanır. Üç tepeli kar kristali sembolü, o lastiğin ASTM-F1805 standardına uygun üretildiğini ve çekiş testi sertifikasına sahip olduğunu gösterir. M+S markalaması, tamamen üretici firmanın elindedir. Herhangi bir teste sokulmadığı ancak karlı veya çamurlu zeminde daha iyi tutunma ve çekiş özelliği taşıdığı anlamına gelir. Yani M+S sembolü o lastiğin onaylı bir kış lastiği olduğunu ifade etmez.

Kış lastiği ne zaman takılmalı?
Neden Kış Lastiği KullanılmalıKış lastiği, kar yağsa da yağmasa da özellikle yedi derecenin altındaki sıcaklıklarda kullanılması gerekmektedir. Kış lastikleri soğuk havalarda aracın yola tutunmasını artırmakta, aşırı buzlanma olmadığı takdirde aracın kar üstünde gitmesine ve durmasına imkan tanımaktadır. sifirarabakampanyalari.org
Özellikle köprü ve viyadük üstünde buzlanma ihtimali yüksek olduğundan ani girişlerde aracın hakimiyetini sağlamaktadır. Yaz lastiği aynı koşullarda bu güvenliği sağlayamaz.

Kış lastiklerinin beklenen yararı göstermesi için, dört tekerleğe de takılması gerekir.

ABS fren güvenliğini, ASR çekiş güvenliğini yükselten sistemlerdir. Araçta bu sistemlerin bulunması, lastiklerin yola iyi tutunmaları için gereklidir. Bu yüzden kışın bu araçların da kış lastiği kullanmaları gerekir.

Yaz lastiği ile kış lastiği arasındaki farklar
Yaz lastiklerinin kış koşullarında, sıcaklık yedi derecenin altında indiğinde, yapısı itibariyle sertleşir. Bu durum aracın yola tutunmasını engeller. Oysa kış lastikleri bu sıcaklıklarda bile yumuşaktır. Bu da güvenli bir sürüş emniyeti sağlar.

Kış lastiklerinin sırtında, kavrama kenarlarını ve ön blokları arttıran birçok kanal bulunur. Bu durum lastiğe hareket kabiliyeti kazandırır.
Kış lastiklerinde, yaz lastiklerine göre beş kat daha fazla kılcal kanal bulunur. Bu kılcal kanallar, yolda kar ile temas edecek olan kavrama kenarlarının sayısını arttır ve güçlü kavrama sağlarlar. sifirarabakampanyalari.org
Kış lastiklerinde, üç dört adet geniş merkezli kanal bulunur. Bunlar, su ve erimiş karın lastikten hızla atılmasını sağlar.

Bir kısım kış lastiklerinin tasarımında sürüş yönü dikkate alınır. Diş yapıları, erimiş karı daha kolay atmaya yöneliktir.
Bir kısım kış lastiklerinin ise asimetrik bir deseni vardır. Lastik sırtı, farklı özelliklere taşıyan bölgelere ayrılmıştır.

Etiketler: ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. konya oto lastik dedi ki:

    Kesinlikle kış lastiği araba için şarttır.Hem yakıt performansı hem de can sağlığı için. konya oto lastik

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Elektrikli Araba Önerileri
Elektrikli Araba Önerileri Artıları Eksileri

Elektrikli Araba Önerileri Artıları Eksileri Tercih Nedenleri Elektrikli Araba Önerileri, Elektrikli Araçların Tercih Nedenleri, Elektrikli Araba Fiyat Ve Performansları, Elektrikli Otomobillerin Yakıt...

Kapat