En Güvenli Araba Markaları Modelleri

En Güvenli Araba Markaları Modelleri

En Sağlam Araba Markaları, Araçlarda Kullanılan Güvenlik Sistemleri, En Güvenli Araba Markaları Modelleri.

Otomobillere karşı farklı beklentiler içine gireriz. Bazı insanlar için aracın yakıtı en önemli konu olurken, başka birisinin önceliği sürüş keyfidir. Araçlar kendi içinde sınıflanır ve yakıtının çeşidinden güvenlik sistemlerine kadar farklılık gösterirler. Yeni bir araç alacaklara tavsiye niteliğinde olabilecek bu yazımızda dünyanın en güvenilir araçlarını inceleyeceğiz. Çarpışma testlerinden geçen araçların kendi sınıfı içinde aldığı puanı belirteceğiz ve son olarak güvenli bir araç için gerekli olan teknolojik sistemlerden bahsedeceğiz.
Listeler Euro NCAP verileri ışığında hazırlanmıştır. Çarpışma testleri sırasında araçlar hızlandırılır ve sabit duran bariyerlere çarptırılır; sürücü koltuğu tarafından bir darbe, karşıdan bir darbe, direğe çarpma şeklinde, olası tüm çarpışmalar kontrollü olarak gerçekleştirilir ve araç puanlamaya tabi tutulur.

2015 Yılı En Güvenli Araba Modelleri
Araçların sınıfına göre ayrılan listede, genel değerlendirme sonucunda Volvo XC90 en güvenli araç olarak belirlenmiştir. Araç, (5 üzerinden) 5 yıldız almış; çarpışma sonrası yetişkin yolcuların güvenliğini % 97 oranında sağlamasıyla dikkat çekmiştir. Çocuk yolcular için %87 oranında koruma sağlanırken, yayalar için bu oran %72’dir. Son olarak aracın güvenlik sistemleri yüzde yüz geçer not almıştır. Bu sonuçlarla söylenebilir ki Volvo XC90 her türlü güvenlik sistemini bünyesinde barındırıyor ve insanların kazalardan en az hasarla kurtulmalarını sağlıyor.

En Güvenli Araba Markaları Modelleri

Listede Volvo XC90’dan sonra Toyota Avensis yer alıyor. Onu da Audi Q7 ve Suziki Vitara takip ediyor. 2014 yılında listenin başında Mercedes Benz V-Class yer alıyordu.

En güvenli aile arabası kategorisinde Toyota Avensis’i görüyoruz. Araç yetişkinler için %93 koruma sağlarken, çocuklar için %85, yayalar için ise bu oran %78. Avensis’in güvenlik yardımcısı sistemleri ise %81 oranında katkı sağlıyor. En güvenli aile arabası listesinde çocuk yolcuları en iyi koruyan Renault Traffic (%91), ancak diğer özellikleri onu listenin aşağısına çekiyor. Aynı firmanın Espace modeli de %89 oranı ile çocukları koruyor. Ayrıca, VW Touran, Ford Galaxy ve Ford S-Max de ilk beşin içinde yer alan diğer araçlar.
En güvenli filo araç sınıfında yine Toyota Avensis markası göze çarpıyor; bu kategoride 2014 yılında listenin birincisi Mercedes Benz C-Class olarak tescillenmişti.

En Güvenli Araba Markaları Modelleri

Hibrit ve elektrikli araçlarda geçen yıl Lexus NX ve Tesla Model S isimleri öne çıkmıştı; bu yıl güncellenen bir test değerlendirilmesi yapılmamış.
Pikaplarda Mitsubishi L200; spor roadster kategorisinde ise Mazda MX-5 güvenli araçlar olarak belirlenmiştir. Mazda MX-5 aynı zamanda yayalar için en güvenli araç.

Sporsorlu Bağlantılar

Araçlarda Güvenlik Sistemleri
Teknolojiden yararlanılarak yapılan elektronik uyarı sistemleri, güvenli bir şekilde yol almak isteyenlere teknik destek sağlıyor. En bilindik güvenlik yardımcısı emniyet kemeri hatırlatıcısıdır. Kazalarda kemerini takmayanların ciddi şekilde yaralandığı gözlemlenirken, kemerini takanlar az hasarla kurtulmaktadır. Yeni nesil araçlarda kullanılan emniyet kemeri hatırlatıcı, bu bağlamda yolcuların umursamazlığını/unutkanlığını hedef alıyor.
Yolda dikkatsizlik nedeniyle aracınız şeritten çıkabilir, bu durumlarda şerit destek sistemleri devreye giriyor. Böylece olası bir kaza, hiç yaşanmadan önlenmiş oluyor.
Kazaların çoğunun aşarı hız yüzünden yaşandığı bilinen bir gerçek; Geliştirilen hız yardım sistemi ile harita üzerinden veriler alınıyor ve hız limitinin üstünde seyir edilmemesi için destek sağlanıyor.
Özellikle şehir içi trafiğinde sıkça görülen arkadan çarpma kazalarında otonom acil frenleme sistemi devreye giriyor. Üç farklı kaza senaryosuna göre hazırlanan sistem, öndeki aracın hızına göre fren mesafesini ayarlamaya çalışıyor ve ani bir çarpışma olmaması için hızı oldukça yavaşlatıyor.
2014 senesinden itibaren zorunlu bir güvenlik sistemi haline gelen elektronik denge kontrolü, aracın dengesini geliştirmektedir. Algılama ve çekiş kaybını engelleme üzerine işlem gören sistem, ödüllü bir teçhizattır.

Diğer güvenlik ekipmanları şu şekilde sıralanabilir;
• Ön hava yastığı
• Diz hava yastığı
• Emniyet kemeri yük sınırlayıcı
• Yan baş, göğüs ve pelvis hava yastığı
• Çocuklar için isofix, entegre koltuk ve hava yastığı kesme anahtarı

Kazaların nedeni hakkında çeşitli yorumlar yapılabilir. Bunlardan en dikkat çekeni sürücü hatalarıdır; aşırı hız, dikkatsizlik, alkol alımı gibi etkenler kazalara adeta fırsat tanır. Araç üreticileri elektronik uyarı sistemleri geliştirerek bu durumların yaşanmasını engellemek istemektedir. Hava yastığı ve emniyet kemeri hala en iyi koruyuculardandır; ancak ön koltukta çocuk yolcunun oturmaması gerekir; aksi halde kaza anında hızla açılan hava yastığı çocuğun boynunu kıracaktır. Bazı araçlarda hava yastığı açılmaması gibi kötü bir olasılıkla da karşılaşıyoruz. Bu nedenlerle, hem sürücüye hem yolculara hem de araç üreticilerine ciddi sorumluluklar düştüğünü belirtelim.
Acemi Sürücüler İçin Park Etmek
Yakıt Tüketimi Azaltma
İdeal Bayan Araba Modelleri

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Az Yakıtla Çok Km! Yakıt Tüketimi Azaltma
Az Yakıtla Çok Km! Yakıt Tüketimi Azaltma

Az Yakıtla Çok Km! Yakıt Tüketimi Azaltma Araçta Yakıt Tüketimini Azalmak, Yakıt Tüketimi Nasıl Düşürülür, Yakıt Tüketimini Azaltmak İçin Öneriler,...

Mitsubishi Araba Kampanyası Ekim 2015
Mitsubishi Araba Kampanyası Ekim 2015

Mitsubishi Araba Kampanyası Ekim 2015 Otomobil Kampanyaları, Mitsubishi Sıfır Araba Kampanyası, Mitsubishi Attrage'lar 1.700 Türk Lirası, ASX'ler İse 4.200 Türk...

Kapat