Benzinli Motorların Çalışma Prensipleri

Benzinli Motorların Çalışma Prensipleri

Benzinli Motorlar Nasıl Çalışır, Benzinli Motorlarda Ateşleme Sistemi, Benzinli Motorlarda Yakıt Sistemi, Benzinli Motorlarda Yağlama Sistemi.

Yakıt İle Hava Karışımını Silindir İçerisinde Sıkıştırarak Buji İle Ateşleme Sonucu Güç Elde Etmeyi Sağlayan Sistemdir.

1.Emme Zamanı: Piston Silindir İçerisinde Yukarıdan Aşağı Doğru İnerken Karbüratör Tarafından Hazırlanan Yakıt-Hava Karışımı Silindir İçine Alınır.
2.Sıkıştırma Zamanı: Piston Yukarı Doğru Çıkarken Silindir İçerisindeki Yakıt Hava Karışımını Sıkıştırır. Sıkışan Karışımın Sıcaklığı Ve Basıncı Artar, Yanmaya Hazır Hale Gelir.
3.Ateşleme Zamanı: Buji Kıvılcım Çıkartarak Karışımı Ateşler. Ateşleme Sonucu Oluşan Patlama Ve Yüksek Basınç Etkisiyle Piston Aşağı Doğru Güçlü Bir Şekilde İnerken Diğer Pistonların Yukarı Doğru Çıkmasını Sağlar. Silindir İçerisindeki Ateşleme İşlemi Sayesinde Pistonların Aşağı Yukarı Hareketi Sağlanır. Pistonların Aşağı Yukarı Hareketi Sonucu Krank Mili Döner Ve Bu Dönen Hareket Tekerleklere Aktarılarak Aracın Hareket Etmesi Sağlanır.
4.Egsoz Zamanı: Yanma Sonucu Oluşan Gazlar Egsoz Aracılığı İle Dışarı Atılır.

Benzinli Motorlarda Ateşleme Sistemi:
Görevi: Silindir İçerisindeki Yakıt -Hava Karışımını Ateşleyerek Yakmak.

Ateşleme Sistemi Parçalar:
1. Akümülatör(Akü-Batarya)
2. Kontak Anahtarı
3. Endüksiyon Bobini
4. Distribütör
5. Buji

Ateşleme Sisteminin Çalışması:
Kontak Anahtarının Çevrilmesi İle Aküden 12 Voltluk Elektrik Akımı Endüksiyon Bobinine Gider, Endüksiyon Bobini Bu Elektrik Akımını 15.000 İle 25.000 Volt Arasında Yükselterek Distribütöre Gönderir. Distribütördeki Tevzi Makarası Sayesinde Akım Sırası İle Bujilere İletilir. Bujiye Gelen Yüksek Gerilim Bujinin Bir Tırnağından Diğerine Atlarken Kıvılcım Oluşturur Ve Silindir İçindeki Yakıt Hava Karışımını Ateşler.

Ateşleme Sistemi Parçaları:

Akü: Elektrik Enerjisini Kimyasal Olarak Depolar, Aracın Elektriğe İhtiyacı Olduğunda Bünyesindeki Kimyasal Enerjiyi Elektrik Enerjisine Çevirerek Elektrikli Cihazların Çalışmasını Sağlar.
Kontak Anahtarı: Aracın Elektrik Devresini Açan –Kapatan, Motoru Çalıştıran Ve Durduran Anahtara Kontak Anahtarı Denir.
Endüksiyon Bobini: Akünün 12 Voltluk Enerjisini 15.000 İle 25.000 Volt Arasında Yükselten. Yüksek Gerilim Üreten Parçadır.
Distribütör: Sırası Gelen Bujiye Elektrik Akımı Verir.
Buji: Ateşlemeyi Sağlar.
Buji Kurum Bağlamışsa, Kablosu Çıkmışsa, Islanmışsa Ateşleme Yapamaz. Bujilerden Biri Ateşlemezse Motor Titreyerek, Sarsıntılı Ve Düzensiz Çalışır (Motosiklet Çalışmaz). Motor Güçten Düşer Ve Yakıt Sarfiyatı Artar. Bujiler Belirli Kilometrelerde Değiştirilmelidir.

Benzinli Motorlarda Yakıt Sistemi:
Görevi: Motorun Çalışması İçin Gerekli Olan Benzin -Hava Karışımını Hazırlayarak Silindire Göndermek.

Sporsorlu Bağlantılar

Yakıt Sistemi Parçaları:
1. Yakıt Deposu
2. Yakıt Göstergesi
3. Yakıt Boru Ve Hortumları
4. Benzin Otomatiği (Yakıt Pompası)
5. Yakıt Filtresi
6. Karbüratör
7. Manifoldlar(Emme, Egsoz)

Yakıt Sisteminin Çalışma Prensibi:
Benzin Otomatiği Depodaki Yakıtı Karbüratöre Pompalar. Karbüratör, Motorun Devrine Ve İhtiyacına Göre Yakıt –Hava Karışımı Ayarlayarak Silindire Gönderir. Karışım Silindir İçerisinde Buji İle Ateşlenerek Yanma Ve Güç Oluşturulur.

Yakıt Göstergesi: Depodaki Yakıt Miktarını Görüntüler.
Yakıt Filtresi: Yakıtı Temizler
Benzin Otomatiği: Depodaki Yakıtı Karbüratöre Pompalar
Havi Filtresi: Karbüratöre Giren Havayı Temizler. Hava Filtresi Tıkanırsa Motor Zengin Karışımla Çalışır. Hava Filtresi Kuru Ve Yağlı Olmak Üzere İki Çeşittir. Kuru Hava Filtresi Basınçlı Hava İle Temizlenir.Yağlı Olan İse Gaz Yağı İle Temizlenir. Servis Kitabında Belirtilen Km’lerde Değiştirilir.
Egsoz Manifoldu: Yanma Sonucu Oluşan Gazları Egsoz’a Gönderir.
Araçlarda 4 Tane Filtre Vardır. Yakıt Filtresi Yakıtı Temizler, Hava Filtresi Motora Giren Havayı Temizler, Polen Filtresi Klimadan Araç İçerisine Verilen Havayı Temizler, Yağ Filtresi İse Motor Yağını Temizler.

Yakıt Sisteminin Parçaları:
Karbüratör: Aracın İhtiyacına Göre Benzin İle Havayı Karıştırarak Silindire Gönderilmesini Sağlar.
Karbüratörün Devreleri:
1. Rölanti Devresi
2. Güç Devresi
3. Yüksek Hız Devresi
4. Kapış Devresi
5. Jikle Devresi
6. Şamandıra Devresi

Rölanti Devresi: Motor Çalıştırıldıktan Sonra Gaz Pedalına Basmadan Motorun Kendi Kendine Boşta Çalıştığı Döneme Rolanti Denir. Rolanti Devri Motorun Sarsıntısız Ve Düzenli Olarak Çalışabildiği En Düşük Devirdir.

Güç Devresi: Aracın Gitmeye Başlaması İçin Gaz Verildiği An Karbüratörün Güç Devresi Devreye Girer Ve Gaz Verme Oranına Göre Gerekli Yakıt –Hava Karışımını Sağlar.

Yüksek Hız Devresi: Motordan Tam Güç Ve Yüksek Hız Elde Etmek İçin Çok Gaz Verildiğinde Devreye Girer. Araç İçin Maksimum Hız Ve Güç İçin Gerekli Olan Yüksek Karışımları Üretir.

Kapış Devresi: Ani Duruş Ve Kalkışlarda Devreye Girer. Motora Yüksek Miktarda Karışım Gönderilmesini Sağlar.

Jikle Devresi: Soğuk Havalarda Motorun Kolay Çalışması Ve Kısa Sürede Çalışma Sıcaklığına Ulaşması İçin Kullanılan Devredir. Jikle Motorun Zengin Karışımla Çalışmasını Sağlar. (Zengin Karışım, Benzin Oranı Fazla Olan Karışımdır.) Jikle Otomatik Veya Elle Kumandalı Olabilir. El İle Kumandalı Olanlarda Jikle Açık Unutulmamalıdır.

Şamandıra Devresi: Karbüratörde Her Zaman Belirli Bir Miktar Yakıtın Bulunmasını Sağlar. Böylece Karışımın Çok Fakir Veya Zengin Olmasına Engel Olur.

Yağlama Sistemi:
Görevi: Hareketli Parçalar Arasındaki Sürtünmeyi Azaltır, Aşınmayı Önler, Aşınmadan Dolayı Oluşan Pislikleri Temizler, Parçalardaki Isıyı Alarak Soğutmaya Yardımcı Olur.

Yağlama Sistemin Parçaları:
1. Karter
2. Yağ Çubuğu
3. Yağ Filtresi
4. Yağ Pompası
5. Yağ Müşürü
6. Yağ Göstergesi

Yağlama Sisteminin Çalışması:
Yağ Pompası Karterdeki Yağı Motorun Hareketli Parçaları Üzerine Pompalar. Böylece Motor Çalışırken Birçok Hareketli Parça Yağlanır.

Araçlarda Egsoz Sistemi
Ezgoz Sisteminin Görevi: Yanma Sonucu Oluşan Gazların Sessiz Ve Emniyetli Bir Şekilde Dışarı Atılmasını Sağlar. Egsoz Sisteminde Çıkan Gazların Zararlı Özelliklerini Azaltan Katalitik Konvertör, Çıkan Gazların Sesini Azaltan Susturucu Vardır. Bunlar Egsoz Sisteminden Çıkarılmamalıdır.
Dizel Motorların Çalışma Prensibi
Motorun Hararet Yapma Nedenleri
Otomobil Kampanyaları

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Araç Lastiklerinin Bakımı Lastik Balans Ayarı
Araç Lastiklerinin Bakımı Lastik Balans Ayarı

Araç Lastiklerinin Bakımı Lastik Balans Ayarı Araç Lastiklerinin Görevi Nedir, Araç Lastiklerinin Bakımı Nasıl Yapılır, Araç Lastiklerinin Bakımı Lastik Balans...

Renault Otomobil Kampanyası
Renault Otomobil Kampanyası Kasım 2015

Renault Otomobil Kampanyası Kasım 2015 Sıfır Araba Kampanyaları, Renault Otomobil Kampanyası Kasım 2015, Renault 4 Yıl Vadeli Yüzde Sıfır Faiz...

Kapat