Araçlarda Marş Sistemi Çalışma Prensibi

Araçlarda Marş Sistemi Çalışma Prensibi

Araçlarda Marş Sistemi Nasıl Çalışır? Marş Sisteminin Parçaları, Marş Basmayan Araçlarda Vurdurma Nasıl Yapılır, Marş Basmayan Araçlarda Akü Takviyesi Yapmak.

Marş Sisteminin Görevi: Motora İlk Hareketi Vermek Ve Motorun Çalışmasını Sağlamak.

Marş Sistemi Parçaları:
1. Kontak Anahtarı
2. Akümülatör
3. Marş Motoru
4. Volan Dişlisi

Marş Sisteminin Çalışma Prensibi:
Kontak Anahtarı Kontağa Taktıktan Sonra, Saat Yönünde Çevirirken Tık Diye Bir Ses Gelip Durduğu An Aracın Elektrik Devresinin Açıldığı Andır. Bu Konumda Akü Araç İçin Gerekli Elektriği Sağlar, Aracın Yakıt, Ateşleme Ve Bir Çok Sistemi Çalışmaya Hazır Duruma Gelir. Göstergede Bir Çok Işık Yanar, Bu Işıklardan Kızdırma Bujisi Uyarı Lambası Veya Enjeksiyon Sistem Uyarı Lambası Söndükten Sonra Anahtar Saat Yönünde Çevrilerek Marş Yapılır Motor Çalıştırılır. Marş Yapıldığında Marş Motorunun Dişlisi, Volan Dişlisini Çevirmek Suretiyle Motora İlk Hareketi Verilmiş Olur.

Marşa Yapma Süresi 10 – 15 Saniyeyi Geçmemelidir. Araç Çalışmıyorsa Biraz Beklenir Tekrar Denenir. Uzun Süre Ve Sıkça Marş Yapılırsa Akümülatör Boşalır.

Motor Çalışıyorken Tekrar Marş Yapılmamalıdır. Tekrar Marş Yapılırsa Marş Dişlisi Veya Volan Dişlisi Zarar Görür.

Marş Basmayan Araçlarda Vurdurma Yöntemi Ve Akü Takviyesi:

Araçlarda Marş Sistemi Çalışma PrensibiAraç Marş Yapılarak Çalıştırılamadığı Zamanlarda; İttirerek (Vurdurma Yöntemi) Veya Takviye Akü Yöntemi İle Çalıştırılabilir.

Vurdurma Yöntemi; Kontak Anahtarı Marş Konumuna Getirilir. Debriyaj Pedalına Sonuna Kadar Basılır, Vites 2’ye Alınır. Aracı Arkadan Bir Kaç Kişi İttirerek Belirli Bir Hıza Ulaşınca Debriyaj Ani Olarak Bırakılır Ve Gaza Basılır. Böylece Motor Çalışmaya Başlar. Bu Yöntem Aracın Triger Kayışının Kopmasına Ve Araçta Birçok Parçanın Zarar Görmesine Sebep Olabilir. Otomatik Vitesli Araçlara Uygulanmaz.

Takviye Akü Yöntemi; Başka Bir Aracın Aküsünden Kendi Aracımızın Aküsüne (+) Kutup (+), (-) Kutup (-)‘Ye Olacak Şekilde Akü Aktarma Kablosu İle Bağlantı Yapılır Ve Daha Sonra Marş Yapılır. Dijital Göstergeli Araçlarda Akü Takviyesi Yapılmaz.
Benzinli Motorlar Nasıl Çalışır?
Araçlarda Fren Sistemi
Araçların Fazla Yakıt Tüketme Sebepleri

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Benzinli Motorların Çalışma Prensipleri
Benzinli Motorların Çalışma Prensipleri

Benzinli Motorların Çalışma Prensipleri Benzinli Motorlar Nasıl Çalışır, Benzinli Motorlarda Ateşleme Sistemi, Benzinli Motorlarda Yakıt Sistemi, Benzinli Motorlarda Yağlama Sistemi....

Araç Lastiklerinin Bakımı Lastik Balans Ayarı
Araç Lastiklerinin Bakımı Lastik Balans Ayarı

Araç Lastiklerinin Bakımı Lastik Balans Ayarı Araç Lastiklerinin Görevi Nedir, Araç Lastiklerinin Bakımı Nasıl Yapılır, Araç Lastiklerinin Bakımı Lastik Balans...

Kapat