Araçlarda Benzinli mi Dizel mi Tercih Edilmeli

Araçlarda Benzinli mi Dizel mi Tercih Edilmeli

Benzinli mi Dizel Araç mı Almalı, Benzinli Ve Dizel Araçların Karşılaştırması, Benzinli mi Dizel mi Tercih Edilmeli, Benzinli Ve Dizel Araçların Tercih Edildiği Durumlar.

Benzin mi Dizel mi?
Ülkemizde otomobil alım-satımı çok amaçlı değerlendirilmektedir. Şirketler araç satın alırken, sürüş keyfinden ziyade yakıt tüketimini düşünüyor; oysa vatandaş yatırım amacıyla da araba alabiliyor, konforu hissetmek için de. Bir aracın alınmasındaki amacın bilinmesi, gelecek açısından büyük bir avantaj sağlamaktadır. İhtiyaçların televizyondaki reklamlara göre belirlendiği bir dönemde, asıl gereksiniminizi bilmek, size verilebilecek en iyi tavsiyedir.

Otomobil alınırken dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Ancak ilk belirlenmesi gereken konu; ihtiyaçtır. Neye ihtiyaç duyduğunuzu kesin olarak biliyorsanız, aracın alımı, bakımı ve satımı sürecinde ciddi rahatlıklar yaşarsınız. İhtiyacın eldeki para ile doğru orantısı sağlanabilirse, doğru bir seçim de yapılacaktır.

Genel hatları ile Benzin ve Dizel Araçların Karşılaştırması
• Benzin fiyatları dizel yakıta göre yüksektir. Litre başına ( ortalama 0,60 kuruş) ödenen fiyat farkı binlerce kilometre sonra hayli büyük rakamlara ulaşır.
• SUV araçlarda dizelin güçlü torku büyük yarar sağlıyorken; spor ve konsept arabalarda benzinin katkısı göze çarpıyor.
• Benzinli araçların, hem sıfır hem de ikinci el alış fiyatları dizele göre daha ucuzdur.
• Dizel yakıtlı araçlar ülkemizde daha çok tercih edilmektedir.
• Dizel bir motorun sesi daha çok çıkar. Bu durum kişiden kişiye rahatsızlık hissi uyandırabilmektedir.
• Benzinli araçların sürüş keyfi daha iyidir; özellikle şehir içi kullanımda kullanıcısını memnun ederler.
• Kasko fiyatları dizel araçlarda daha yüksektir. Çünkü aracın alımı sırasındaki değeri benzinliye göre daha yüksektir.
• Benzinin litre bazında vergisi dizele göre fazladır. Bu fiyatlandırmadaki temel prensip, aracın çevreye verdiği zararla orantılı olarak işlemesidir. Dizelin hidrokarbon salımı daha azdır.

Araçlarda Benzinli mi Dizel mi Tercih EdilmeliBenzin ve Dizelin Araçların Tarihi
Benzinin patenti, 1876 yılında August Otto tarafından alındı. Rudolf Dizel ise 1892 yılında daha verimli olduğunu iddia ettiği dizelin patentini aldı. Benzin ve Dizel temel olarak petrol kaynaklıdır. Rafineride daha az damıtma işlemi göre motorin, bu sebeple benzine göre ucuzdur. Motorin ve benzinin farklı kokuları vardır; motorin yağlıdır ve buharlaşması daha zordur. Esasta aynı maddeden üretilmelerine rağmen, molekül yapıları farklıdır; karbon dizilişi dizelde daha uzundur. Benzin yanarak, motorin patlamalı olarak yanmaktadır. Dizel motor, soğukta çalışma zorluğu çıkarmasıyla bilinir; motorun ısıtılması gereklidir.

Sporsorlu Bağlantılar

Dizel motorlar daha iyi sıkıştırma özelliğine sahiptirler. Sıkıştırma, verimliliğin artması anlamına gelir. Ancak bu durum beraberinde dayanıklı malzeme ihtiyacı da doğurur. Daha güçlü bir motor elde etmek için dizeller turbo şarjlıdır ve bu da maliyeti artıran bir nedendir. Soğuma sisteminin devreye girmesi de bu neticede ihtiyaç halini almaktadır. Dizel araç alacakların ‘intercooler’ özelliğine dikkat etmesi gerekir.

Eski dizel araçların çevreye zararı fazlaydı; yeni araçlarda biodizel kullanılmakta, bu sayede kimyasal salınımın azaltılması amaçlanmaktadır.

Benzinli ve Dizel Araçların Tercih Edildiği DurumlarBenzinli ve Dizel Araçların Tercih Edildiği Durumlar
Otomobil almak çok yönlü bir süreçtir. Aracın hangi alanda kullanılacağına göre birçok farklı görüş bildirilebilir. Dizel yakıt ile çalışan araçların sıfır ve ikinci el fiyatları her zaman daha yüksektir. Eğer peşin değil de banka kredisi ile alım yapılacaksa bu ücretler daha da artar. Örnek verilmek gerekirse; 50 bin liralık benzinli otomobilin dizeli, ortalama 54 bin lira civarıdır. Eğer bu miktar, banka kredisi çekilerek ödenecekse faiz oranı sabit ve vade eşit olsa bile 54 bin liranın faizli geri ödemesi daha fazladır. Araç alırken, ödeme türüne de dikkat etmek gerekir ki mali zarar en aza inebilsin.
Özellikle kamyon, otobüs gibi araç alımlarında dizel motorun tercih edilmesinin ana nedeni düşük yakıt ve güç ihtiyacıdır. Üstelik bu araçlar ticari olduğu için yıllık tüketimleri de fazladır. Kilometre bazında yıllık 20 bini görebilecek araçların dizeli tercih etmesi, başlangıçta ödenen fiyat farkının zamanla kapanmasını sağlayacaktır. Ancak benzinin kalkıştaki rahatlığı, bakımının azlığı da kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Araç Lastik Seçimi Önemlidir, Kış Lastiği Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Makalemizi Okumak İçin Tıklayın

Özetlemek gerekirse; benzinin kalitesi daha iyidir ancak ülkemizdeki litre fiyatı ve litre başına ödenen vergi fazladır. Bu nedenle benzinli araçların çoğu LPG taktırmaktadır. Dizel araçların alış fiyatları yüksektir ancak düşük litre fiyatı ve yakıt tüketimindeki azlık nedeniyle zamanla bu açığı kapatabilmektedir. Bakıma daha çok ihtiyaç duyan motor dizelinkidir. 150 bin kilometreden sonra araçtan gerekli verim alınamamaktadır. Her iki yakıtla çalışan aracın kullanıcıları farklı sebeplerden dolayı memnuniyetlerini belirtmektedir. Siz de ihtiyacınızı göz önüne alarak değerlendirmenizi yapın.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Peugeot Mayıs 2017 Sıfır Araç Kampanyaları
Peugeot Mayıs 2017 Sıfır Araç Kampanyaları

Peugeot Mayıs 2017 Sıfır Araç Kampanyaları Peugeot Mayıs 2017 Araba Satış Kampanyaları, Mayıs Ayında Peugeot Sıfır Faizli Kredili Fırsat Araçları....

Renault Mayıs 2017 Sıfır Araba Kampanyaları
Renault Mayıs 2017 Sıfır Araba Kampanyaları

Renault Mayıs 2017 Sıfır Araba Kampanyaları Renault Mayıs 2017 Sıfır Kilometre Araba Satış Kampanyaları, Renault Sıfır Faizli Kredi Fırsatları, Binek...

Kapat