Akünün Çalışma Prensibi Akü Bakımı

Akünün Çalışma Prensibi Akü Bakımı

Araçların Ateşleme Sisteminin Önemli Parçalarından Akü Nasıl Çalışır, Akü Bakımı Nasıl Yapılır, Soğuk Havalarda Akünün Donmaması İçin Alınması Gereken Tedbirler Nelerdir.

Akü: Elektrik Enerjisini Kimyasal Olarak Depolar, Aracın Elektriğe İhtiyacı Olduğunda Bünyesindeki Kimyasal Enerjiyi Elektrik Enerjisine Çevirerek Elektrikli Cihazların Çalışmasını Sağlar.

Araçlarda İki Tane Elektrik Kaynağı Vardır, Birincisi Akü, Diğeri İse Alternatör’dür. Motor Çalışmazken Aracın Tüm Elektrik İhtiyacı Aküden Karşılanır. Motor Çalıştığı Sürece İse Enerji Alternatörden Sağlanır. Alternatör Motordan Hareket Alarak Çalışır, Mekanik Hareketten Elektrik Üretir, Aracın Tüm Elektrik İhtiyacını Karşılar Ve Aküyü Şarj Eder. sifirarabakampanyalari.org

Akümülatörün Üzerinde (+) Ve (-) Olmak Üzere İki Tane Kutup Başı Vardır. (+) Kutup Başı Diğerine Göre Daha Kalındır Ve Çevresinde Kırmızı Bir Halka Bulunabilir. Akünün Kutup Başı Kabloları Takılırken İlk Olarak (+) Kutup Başının Bağlantısı Yapılır. Sökerken İse İlk Olarak (-) Kutup Başı Kablosu Sökülür.

Akünün Çalışma Prensibi Akü BakımıAkünün İçerisindeki Sıvıya Elektrolit Denir. Elektrolit Saf Su İle Asit Karışımıdır. Akünün İçerisindeki Elektrolitin Seviyesi Plakaların 1cm Üzerinde Olmalıdır. Akünün Elektrolit Seviyesi Azalırsa Saf Su İlave Edilir.

Soğuk Havalarda Akünün Donmaması İçin Tam Şarj Yapılır.
Akünün Kutup Başları Oksitlenmişse Sıcak Su Veya Sodalı Su İle Temizlenir.
Akünün Kendi Kendine Boşalmaması İçin Üst Yüzeyinin Temiz Olması Sağlanır.
Akünün Kutup Başlarının Her İkisine Temas Edecek Bir Biçimde Üzerine Metal Bir Cisim, Anahtar Gibi Nesneler Konulursa Kısa Devre Olur Ve Patlar.
Sürücüsüz Otomobiller
Araç Motorunun Tanımı
İdeal Bayan Araçları

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Aston Martin Vulcan 2016 Özellikleri
Aston Martin Vulcan 2016 Özellikleri Fiyatı

Aston Martin Vulcan 2016 Özellikleri Fiyatı Yeni Model Arabalar, Süper Otomobiller, Aston Martin Vulcan 2016 Özellikleri, Aston Martin Vulcan 2016...

2016 Model Otomobiller Yeni Honda Civic Sedan
2016 Model Otomobiller Çok Yakında Yollarda

2016 Model Otomobiller Çok Yakında Yollarda 2016 Yeni Model Arabalar Ve Özellikleri, 2016 Yılında Piyasaya Çıkacak Yeni Model Otomobiller Ve...

Kapat